Jolien Vermeylen beleefde vorig jaar waarschijnlijk haar beste seizoen ooit – met diverse topklasseringen tot gevolg – en die lijn lijkt de Belgische topatlete in 2026 gewoon door te trekken: vandaag heeft ze in ieder geval alvast haar eerste overwinning van het jaar te pakken door de Europe Triathlon Cup Quarteira op haar naam te schrijven.

De wedstrijd werd al vroeg op slot gegooid; althans, een eerste schifting werd rap gemaakt en daardoor ontstond op de fiets meteen een kopgroep met elf dames. Deze vrouwen, waaronder ook Vermeylen, bleven eigenlijk het volledige fietsonderdeel bij elkaar en pakten een voorsprong van zo’n anderhalve minuut op de vrouwen die daarachter aan het jagen waren.

Pas toen begon het écht mooi te worden: in wat een tactisch steekspel leek – maar dan wel één op hoog tempo – kwam Vermeylen in een rechtstreeks duel met de Portugese Maria Tomé terecht. Beide dames wilden niks voor elkaar onderdoen, zagen de andere vrouwen al snel op achterstand komen, maar deden er alles aan om de ander niet te laten gaan. Dat lukte Tomé lang, tot Vermeylen na ongeveer 7.5 kilometer lopen dan toch een klein gaatje wist te pakken en die voorsprong in de slotkilometers ook niet meer uit handen gaf.

Vermeylen won de race in 1:56:57, Tomé werd tweede in 1:57:16 en de Franse Ilona Hadhoum werd derde in 1:58:32.

Er stonden twee Nederlandse dames aan de start: Babette Rosman werd 28e op 5:52 minuut achterstand en Silke de Wolde werd 42e op 15:38 minuut achterstand.